Stowarzyszenie
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Parafii Najświętszego Serca Jezusowego
Inicjatorami założenia Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej była grupa parafian wraz z ks. kanonikiem Janem Kularskim.
W lipcu 2007 roku grupa inicjatywna postanowiła zainteresować przedsięwzięciem innych parafian, a w szczególności członków parafialnego chóru „Sursum Corda”. Chórzyści z życzliwością i zaangażowaniem przyjęli zaproszenie do włączenia się w prace organizacyjne zmierzające do utworzenia i zarejestrowania Stowarzyszenia.
Pierwsze zebranie założycielskie, w czasie którego został uchwalony statut, odbyło się 3 sierpnia 2007 roku. Tego dnia wybrano także 5-osobowy Komitet Założycielski, który został upoważniony do dopełnienia wszelkich formalności rejestracyjnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W skład Komitetu Założycielskiego weszli: Ks. Jan Kularski, Roman Białek, Janina Płaska, Ewa Urban i Iwona Wojciechowska. W czasie Zebrania Założycielskiego wybrano również „organy Stowarzyszenia w organizacji” (Zarząd i Komisję Rewizyjną).
Kolejne Zebranie Założycielskie Stowarzyszenia odbyło się 4 kwietnia 2008 r. Wybrano wówczas Zarząd Stowarzyszenia, Komisję Rewizyjną i Komitet Założycielski oraz uchwalono ostateczną wersję statutu Stowarzyszenia (uwzględniającą uwagi Krajowego Rejestru Sądowego). Po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 16 kwietnia 2008 r.
Cele Stowarzyszenia
Zgodnie ze statutem cele Stowarzyszenia obejmują m.in.:
- Podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury, ochrony przed zapomnieniem dzieł kultury narodowej, podtrzymania dziedzictwa kulturowego parafii,
- Tworzenie i upowszechnianie kultury chrześcijańskiej oraz popularyzowanie twórczości muzycznej w kraju i za granicą,
- Działalność wspierająca i finansująca rozwój parafii NSJ w Skarżysku-Kamiennej i jej zasobów gospodarczych,
- Społeczno-wychowawcze i opiekuńcze działanie na rzecz dzieci i młodzieży,
- Przeciwdziałanie patologiom społecznym, przemocy w rodzinie oraz biedzie i bezrobociu,
- Inicjowanie programów i projektów promujących i wspomagających działalność na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, społeczno-wychowawczego i kulturowego,
- Udział w pracach na rzecz poprawy wizerunku kościoła NSJ w Skarżysku-Kamiennej,
- Wspieranie i finansowanie modernizacji oraz wyposażenia kościoła parafialnego, w tym konserwacja i remonty organów,
- Promowanie i finansowanie działalności Chóru Parafialnego „Sursum Corda”,
- Pozyskiwanie funduszy na realizację celów określonych w statucie.
Najważniejsze działania Stowarzyszenia
- Przeprowadk
- Współorganizacja działań w zakresie zagranicznej turystyki pielgrzymkowej
Obecnie Stowarzyszenie liczy 24 członków.
Skład obecnego Zarządu
- Edyta Górlicka — Prezes
- Dariusz Kowalik - Sekretarz
- Lidia Franczyk — Skarbnik
- Ks. Kan. Jan Kularski — Członek Zarządu
Komisja Rewizyjna
Nadzór nad pracą Stowarzyszenia sprawuje Komisja Rewizyjna w składzie:
• Iwona Tochman — Przewodniczący
• Grażyna Pająk — Członek Komisji Rewizyjnej
Obsługę księgową prowadzi

