Bractwo Różańcowe
Bractwo Różańcowe
Wspólnota Żywego Różańca składa się Róż (Kółek Żywego Różańca) i skupia maksymalnie 20 osób z odrębnie ustanowionym patronem oraz osobą kierującą zwaną zelatorem (dla grupy mężczyzn) lub zelatorką (dla grupy kobiet). Każdy z członków Róży ma obowiązek przez miesiąc odmawiać codziennie jedną z tajemnic różańcowych, którą mu poleci zelator lub zelatorka, tak aby co dzień każda Róża odmówiła cały różaniec. Obecna wspólnota składa się z 11 Róż i funkcjonuje od 1982 r. Inspiratorem powstania pierwszych trzech Róż, a zarazem pierwszym opiekunem był ks. Stanisław Bujnowski. Pierwszą zelatorką dla trzech pierwszych kółek była Janina Wodzinowska. Wspólnota spotyka się w każdą pierwsza niedzielę miesiąca na mszy św., podczas której jedna z Róż bierze czynny udział w ramach dyżuru liturgicznego (czytania, modlitwa wiernych).
Istniejące Róże przyjęły imiona następujących patronów:
Św. Bernadetty
Św. Józefa
Św. Marii Magdaleny
MB Bolesnej
Św. Faustyny
MB Niepokalanej
Hiacynty i Franciszka
Św. Łucji
MB z Góry Karmel
Św. Teresy
Św. Rodziny
Różom przewodniczy nadzelatorka, wybierana spośród zelatorek, która koordynuje działalność całej wspólnoty. Obecnie nadzelatorką jest Wiesława Maculewicz Opiekunem Bractwa Różańcowego jest od 2006 r. ks. Jan Kularski. Wcześniej opiekę sprawowali wspomniany powyżej ks. Stanisław Bujnowski (1983-1990), ks. Leszek Bielecki (1990-1991), ks. Edward Mosioł (1991-1995), ks Władysław Nowak (1995-1998), ks. Tadeusz Borowski (1998 – 2002), ks. Stanisław Kwiatkowski (2002 – 2005) oraz ponownie ks. Tadeusz Borowski (2005 – 2006). Biorąc czynny udział w życiu parafii wspólnota:
- przygotowuje ołtarz z okazji „Bożego Ciała”,
- uczestniczy w procesjach liturgicznych,
- przewodniczy modlitwie różańcowej,
- organizuje pielgrzymki do miejsc kultu religijnego,
- pomaga w przygotowywaniu wystroju kościoła,
- organizuje spotkania wspólnotowe,
Obecnie wspólnota skupia łącznie 110 osób.